Sıkça Sorulan Sorular

Akupunktur hangi durumlarda uygulanamaz ?
Karsinomalar, Doğumsal hastalıklar ve Cerrahi operasyona karar verilmiş hastalıklarda akupunktur tedavisi uygulamamak gerekir. Ayrıca kanama bozukluğu (hemofili) hastalarında iğne batırma sakıncası olduğundan lazer akupunktur ile tedavi edilmelidir.

Akupunktur her kişi de başarılı olur mu ?
Akupunktur tedavisinde doğru endikasyon konulur ise uygulanan her kişide başarılı olunur.Ancak genelleme yapmak gerekirse %10-20 kişide etkisi zayıf olabilir. Buna da 6-8 seanslık tedaviden sonra karar verilebilir ve tedavi sonlandırılır. Altta yatan sebepler araştırılır.

Akupunktur iğneleri kişiye özel mi ?
Kliniğimizde iğneler bir kez kullanılıp atılmak üzere depolanmaktadır.Tüm hastalarımıza her seansa geldiğinde yeni steril iğneler açılıp kullanmaktayız.

Akupunktur iğneleri ne tür maddelerden yapılmaktadır ?
Çelik, altin, gümüs, titanyum olmak üzere siniflandirilir. Fakat bu ignelerin kullanimi hasta ve hastaliga göre degismektedir. Kulak ve vücut akupunkturu için kullandigimiz igneler farklidir.Ayrica igne yerine lazer akupunktur yapabiliyoruz.

Akupunktur ile hangi hastalıklar tedavi edilebilir ?
Ülkemizde genellikle zayiflamada büyük rolü oldugu bilinmesine ragmen,tüm dünyada daha çok hastalik tedavisinde kullanilmaktadir.Akupunktur tedavisini baslica üç bölümde toplayabiliriz; *Agri tedavisi *Aliskanlik tedavisi (Obezite, alkol, sigara vb.) *Dünya Saglik Örgütü’nün (WHO) Akupunkturla tedavi edilebilen hastaliklar listesine tiklayiniz.

Akupunktur ile kilo verdikten sonra kiloların geriye dönmesi söz konusumudur ?
Hayır. Bu konuyu vücut denge kavramını düşünerek bakmak gerekir. Dengenin bir yanında alınan kaloriler, diğer yanında harcadığımız kaloriler vardır. Eğer bu dengeyi aynı seviyede tutarsak ömür boyu kilomuzu korumuş oluruz. Ne şekilde kilo verirsek verelim, ister ilaç kullanarak , ister spor yaparak, istersek diyet yaparak; Ben nasılsa çok kilo verdim diyerek aşırı yeme alışkanlıklarımıza geri dönersek, verdiğimiz kiloları geri almaya başlarız.

Akupunkturun yan etkisi var mı ?
Akupunktur tedavisinin yan etkisi yoktur. Dünya’da yan etkisi olmayan tek tedavi metodudur. Çünkü dışarıdan herhangi bir ilaç veya madde verilmez. Sadece vücudun kendi hormon ve enzimleri yoluyla ve sinirsel iletişim yoluyla etki gösterir. Yani vücudun kendi eczanesini kullanmasını sağlar.

Bebek ve çocuklara akupunktur yapılır mı ?
Akupunktur tedavisi yaş gözetilmeksizin herkese uygulanabilir. Fakat bebek ve çocuklara iğne kullanmak yerine lazer ile noktasal ve/veya bölgesel tedaviler uygulanır. Yaşı büyük çocuklara eğer iğne tedavisini tolere edebiliyorsa iğnede kullanılabilir.

Igneler acitiyor mu ?
Hayır. İğne sözcüğü kişiyi her ne kadar irite etse de; akupunktur iğneleri çok ince ve oluklu değildir. Her hangi bir sıvı verilmediği için oluklu olmasına gerek yoktur.Bu nedenle acı, ağrı olmaz. Ayrıca iyi bir teknikle uygulanan akupunktur iğneleri çıkarılırken de her hangi bir ağrı ve acı hissi vermez. Ancak buna rağmen endişesi olan hastalarımıza iğne yerine lazer akupunktur tedavisi uygulamaktayız.

Kulak ve Vücut Akupunkturu nedir ?
Kulak Akupunkturu; hasta ve hastalığa göre ilgili doku ve organların korrespandans noktalarına önce lazer uygulaması yapılır. Kulaktan diagnoz yapıldıktan sonra; ilgili akupunktur noktalarına iğne (küpe), tohum, magnet (bilye) takılarak tedavi yapılmasına denir. Vücut Akupunkturu ise; vücut yüzeyinde bulunan, klasik Çin akupunkturunda 12 çift, 2 tek, 8 extra meridyen üzerindeki noktalardan hastanın teşhisi ve hastalığın durumuna göre uygun noktaların seçilerek iğnelenmesi yada lazer uygulanması ile yapılır.

Metabolizmayı hızlandırmak için neler yapılmalıdır ?
Öncelikle akupunktur tedavisi ile gerekli noktalar uyarilarak metabolizma hizi artirilir. Ayrica günde 10 - 12 bardak su içilmesi, uzun süre aç kalmamak, sik araliklarla beslenmek, ögün atlamamak, yeterli yagsiz protein tüketmek ve egzersiz yapmak faydali olur.Yesil çay, kalsiyum ve B grubu vitaminlerinden de istifade edilebilir.

Seans ve Kür ne demektir ?
Her bir tedaviye seans denir. Bir seans süresi; hasta ve hastalığa göre 15-40 dakika arasındadır.Kür ise; 10-15 seans tedavilerin toplamına denir. Seansların sıklığı hastanın ve hastalığın durumuna göre her gün veya haftada 2-3 kez veya haftada bir kez olarak uygulanır.

Dr. Tayfun YOSUNKAYA - Medikal Estetik, Akupunktur ve Beslenme Uzmanı
Copyright © 2017 Dr. Tayfun YOSUNKAYA Rights Reserved
Tel. + 90 312 439 21 00

Yazılım ve Tasarım Webtek
Software & Designed By Webtek
www.webtek.com.tr