Akupunktur, vücut yüzeyindeki bazı nokta veya noktaların iğnelenmesi ile hastalıkları tedavi etmeyi amaçlayan bir tedavi tarzıdır; ülkemizde daha çok ağrı giderilmesi ,zayıflama ve kilo verme konularında kullanılan bir tedavi şekli olarak bilinmektedir. Halbuki akupunktur sadece bu konularda değil bir çok hastalıkları tedavi edici bir yöntemdir. Akupunktur noktaları , vücut yüzeyindeki çizgisel meridyenler, kanallar üzerinde yerleşmişlerdir. Bu noktalar günümüzde iğne ile, basma ile, ultrasound, ışık veya elektrik akımı ile uyarılırlar. Akupunktur tedavisi bu noktaların uyarılması esasına dayanır.Akupunktur, Latince bir kelime olup iğne manasına gelen acus ile delmek, iğnelemek manasına gelen punctura kelimelerinden türemiş, batı dillerinde acupuncturekullanıma girmiştir; Türkçeye iğnelemek olarak tercüme edilebilir.

Akupunktur vücutta bulunan 361 tane genel nokta 48 ekstra nokta ve kulakta bulunan 150 nokta üzerine uygulanan bir tedavi metodu. Bu noktalar lazer, manyetik dalga veya bir iğne ile uyarıldığı zaman oradan itilen mesajlar hem o bölgeyi hemde bir takım merkezleri uyararak iç salgı bezlerinden bir takım salgıların ortaya çıkmasını sağlıyor ve bu salgılar da gidip o arızalı bölgeyi tedavi ediyor. Sürekli ağrı çeken hastalar üzerinde çok faydalı etkiler görülmektedir.

Her kişinin kendisine özgü akupunktur noktaları vardır. İşte biz o noktalaryı özel bir dedektör ile tesbit edip, iğneler vasıtasıyla uyararak tedavi yapıyoruz. Kullanılan iğneler çelik-gümüş karışımı olup, akupunktur noktasının derinliğine göre boyları değişmektedir.