Akupunktur Felsefesi

Akupunktur Çinde 5000 yılından beri bilinen bir tedavi yöntemidir. Günümüzden tam 4700 yıl önce Çinin Sarı Krallık döneminde yazılan "HUANG DY NEY JYNG" kitapta akupunktur ve moxibustiyon (ısı ile yapılan tedavi) uzunca anlatılır. Ayrıca bu kitapta kanal ve noktalar, iğneler, manipulasiyon teknikleri ve akupunkturun tedavi ettiği hastalıkları hakkında detaylı bilgi verilir. "HUANG DY NEY JYNG" ilk tıp kitabı olarak kabul edilir. Geleneksel Çin Felsefesine göre insan, yaşayan evrenin bir parçası olarak kabul edilir ve her şeyin içinde mevcut olan evrensel gücün insanın da içinde bulunduğuna inanılır. "Ciğ" (Çi diye okunur) adıverilen bu güç=" enerji " insan vücudunda meridyen denilen kanallarda dolaşır. İnsan vücudunda toplam 14 meridyen vardır (12 çift ve 2 tek). Çindeki inanışa göre "CİĞ" (enerji); YİN ve YANG evrensel güçlerin etkisi altındadır. YİN kelimenin doğrudan anlamı gölge, karanlık, ay, olumsuz, soğuk, kadın, gece, yeryüzü, iç taraf. YANG kelimesinin anlamı ise ışık, aydınlık, güneş, olumlu, sıcak, erkek, gündüz, gökyüzü, dış tarafdır.

 

Amblem TAIJYI (BÜYÜK İKİLEM) YİN ve YANG’ı simgeler. Siyah YİN’i, beyaz YANG’ı simgeler. Ancak YİN’in içinde YANG, YANG’ın içinde YİN vardır. Yani Geleneksel Çin Felsefesine göre gökte, yerde ve tüm varlıklarda insan dahil YİN ve YANG parçaları bulunur. Örneğin:Vücudun görünen dış yüzü, üst kısmı ve sırt kısmı YANG iken, iç organlar, vücudun alt kısmı, iç kısmı ve karın YİN karakterindedir.

Geleneksel Çin Felsefesine göre vücut enerjinin (CHY) her hangi bir azlığı, denge bozukluğu veya fazlalığı veya kesintiye uğraması YİN ve YANG’ın arasında ki dengenin de bozulmasına neden olur, bu da kişilerin hasta olmasına yol açar. Hastaları yenmek için bozulan dengeyi sağlamak için hasta belli aralıklarla akupunktur tedavisi görür, yani seanslara katılır (bir seans 20-40 dakika arası sürebilir)