Sigara Bırakma

İnsanlarda sigaranın haz ve keyif verdiği düşüncesi vardır, oysa nikotinin beyine en ufak bir pozitif katkısı yoktur. Nikotin bağımlılık yapıcı maddedir. Sigara bağımlılığının hem fiziksel–organik hem psikolojik bağımlılık türü olması tek başına irade ile sigarayı bırakma yöntemi çoğu zaman basarisiz kalır. Ancak akupunktur tedavisi ile sigarayı bırakma basari oranı %90-95 civarındadır.

Yapmanız gereken tek şey sigarayı bırakmaya karar vermektir.Alkol ve eroin bağımlılığı gibi bu da bir madde bağımlılığıdır. Ama unutmamak lazım bağımlılık asla iyileşmez ve ömür boyu bir uykuda kalır.

Sigarayı bıraktıktan sonra 1 nefes dahi çekerseniz uykuda ki olan bağımlılık tekrar uyanır. Sigarayı bırakan şahıs 6 ay sigara içmese bağımlılık sorununu çözmüştür demek.Nikotin beyinde endorfin salgılayan reseptörleri (sinir uçları) inhibe ediyor (durduruyor). Sigara içilmediğinde, nikotin ortadan kalktığında akupunktur bu sinir uçları uyararak endorfinlerin salınmasını sağlar bu da kişinin sakinleşmesine, keyif ve huzur bulmasına ve yoksunluk-abstinens belirtilerin azalmasına neden olmaktadır.