Akupunktur hangi durumlarda uygulanamaz ?

Karsinomalar, Doğumsal hastalıklar ve Cerrahi operasyona karar verilmiş hastalıklarda akupunktur tedavisi uygulamamak gerekir. Ayrıca kanama bozukluğu (hemofili) hastalarında iğne batırma sakıncası olduğundan lazer akupunktur ile tedavi edilmelidir.

Akupunktur tedavisinde doğru endikasyon konulur ise uygulanan her kişide başarılı olunur.Ancak genelleme yapmak gerekirse %10-20 kişide etkisi zayıf olabilir. Buna da 6-8 seanslık tedaviden sonra karar verilebilir ve tedavi sonlandırılır. Altta yatan sebepler araştırılır.

Kliniğimizde iğneler bir kez kullanılıp atılmak üzere depolanmaktadır.Tüm hastalarımıza her seansa geldiğinde yeni steril iğneler açılıp kullanmaktayız.

Çelik, altin, gümüs, titanyum olmak üzere siniflandirilir. Fakat bu ignelerin kullanimi hasta ve hastaliga göre degismektedir. Kulak ve vücut akupunkturu için kullandigimiz igneler farklidir.Ayrica igne yerine lazer akupunktur yapabiliyoruz.

Ülkemizde genellikle zayiflamada büyük rolü oldugu bilinmesine ragmen,tüm dünyada daha çok hastalik tedavisinde kullanilmaktadir.Akupunktur tedavisini baslica üç bölümde toplayabiliriz; *Agri tedavisi *Aliskanlik tedavisi (Obezite, alkol, sigara vb.) *Dünya Saglik Örgütü’nün (WHO) Akupunkturla tedavi edilebilen hastaliklar listesine tiklayiniz.

Hayır. Bu konuyu vücut denge kavramını düşünerek bakmak gerekir. Dengenin bir yanında alınan kaloriler, diğer yanında harcadığımız kaloriler vardır. Eğer bu dengeyi aynı seviyede tutarsak ömür boyu kilomuzu korumuş oluruz. Ne şekilde kilo verirsek verelim, ister ilaç kullanarak , ister spor yaparak, istersek diyet yaparak; Ben nasılsa çok kilo verdim diyerek aşırı yeme alışkanlıklarımıza geri dönersek, verdiğimiz kiloları geri almaya başlarız.

Akupunktur tedavisinin yan etkisi yoktur. Dünya’da yan etkisi olmayan tek tedavi metodudur. Çünkü dışarıdan herhangi bir ilaç veya madde verilmez. Sadece vücudun kendi hormon ve enzimleri yoluyla ve sinirsel iletişim yoluyla etki gösterir. Yani vücudun kendi eczanesini kullanmasını sağlar.

Akupunktur tedavisi yaş gözetilmeksizin herkese uygulanabilir. Fakat bebek ve çocuklara iğne kullanmak yerine lazer ile noktasal ve/veya bölgesel tedaviler uygulanır. Yaşı büyük çocuklara eğer iğne tedavisini tolere edebiliyorsa iğnede kullanılabilir.

Hayır. İğne sözcüğü kişiyi her ne kadar irite etse de; akupunktur iğneleri çok ince ve oluklu değildir. Her hangi bir sıvı verilmediği için oluklu olmasına gerek yoktur.Bu nedenle acı, ağrı olmaz. Ayrıca iyi bir teknikle uygulanan akupunktur iğneleri çıkarılırken de her hangi bir ağrı ve acı hissi vermez. Ancak buna rağmen endişesi olan hastalarımıza iğne yerine lazer akupunktur tedavisi uygulamaktayız.

Kulak Akupunkturu; hasta ve hastalığa göre ilgili doku ve organların korrespandans noktalarına önce lazer uygulaması yapılır. Kulaktan diagnoz yapıldıktan sonra; ilgili akupunktur noktalarına iğne (küpe), tohum, magnet (bilye) takılarak tedavi yapılmasına denir. Vücut Akupunkturu ise; vücut yüzeyinde bulunan, klasik Çin akupunkturunda 12 çift, 2 tek, 8 extra meridyen üzerindeki noktalardan hastanın teşhisi ve hastalığın durumuna göre uygun noktaların seçilerek iğnelenmesi yada lazer uygulanması ile yapılır.

Öncelikle akupunktur tedavisi ile gerekli noktalar uyarilarak metabolizma hizi artirilir. Ayrica günde 10 - 12 bardak su içilmesi, uzun süre aç kalmamak, sik araliklarla beslenmek, ögün atlamamak, yeterli yagsiz protein tüketmek ve egzersiz yapmak faydali olur.Yesil çay, kalsiyum ve B grubu vitaminlerinden de istifade edilebilir.

Her bir tedaviye seans denir. Bir seans süresi; hasta ve hastalığa göre 15-40 dakika arasındadır.Kür ise; 10-15 seans tedavilerin toplamına denir. Seansların sıklığı hastanın ve hastalığın durumuna göre her gün veya haftada 2-3 kez veya haftada bir kez olarak uygulanır.