Zayıflamada Nasıl Etkili Olur ?

1- İştah ve acıkmayı azaltır. Özellikle diyet yapan insanların en büyük sıkıntısı diyet sırasında iştahlarını engelleyemezler iştah nedir? Doyduktan bir müddet sonra ortaya çıkar. Bir şeyi zevkle yeme olayıdır.Siz acıdan ben tatlıdan veya ben Çin;siz Türk mutfağından hoşlanırsınız acıkma ise doyduğumuz zaman ortaya çıkar.Bir iç güdüdür bebek ağlayınca anne memesindeki sütü verir bebek susar.Aslında ölünceye kadar olan bir içgüdüdür.Ancak çok ağır hastalıklarda acıkmayı hissetmeyiz (Kanser veya çok ateşli hastalıklarda)Akupunktur beyindeki hipotalamus bölgesinde noradrenalin seviyesini düşürüp serotonin (Mutluluk sağlayan bir maddedir.Özellikle çikolata yedikten sonra ortaya çıkar) seviyesini arttırıyor.Bu sayede iştahsız ve hep tok hissederiz.

2- Midede ekşime ve yanmayı önler;Özellikle diyet sırasında daha önceden de mide yanma ve kazınmaları olan kişilerde daha da ortaya çıkar.Halbuki kulakdan yapılan akupunktur mide ve barsaklara giden sinirlerin bazı uçları kulağa da geldiği için buraya yapılan uyarılar mide asidini azaltıyor dolayısıyla mide diyete bağlı boş olsa bile asit az salgıandığı için kişiler diyetini çok rahat bir şekilde yaparlar.

3- Halsiz ve bitkinliği önler; Akupunktur hem enerji verir hem de buna bağlı diyet ona uygun olduğu için halsiz kalmayız.Aslında şişmanlık insanları halsiz ve bitkin yapar.

4- Stresi azaltır; Akupunktur iğneleri vücuda ve kulağa uygulanınca beta endorfin adını veridiğimiz bir madde salgılanır.Bu da stresi azaltıp sakinleştiricidir.Dolayısıyla diyet sırasında kimsenin boğazını sıkmazsınız.

5-Metabolizmayı düzenleyici rolü vardır.